Manuál štěněte
Několik postřehů a rad pro začínající chovatele, které se nám osvědčily:
Nový domov
Příchod do nového domova je pro stěně velký stres. Odchází ze smečky sourozenců a je samo s cizími lidmi, v novém prostředí. Vaše soužití je nejdůležitější hned od začátku. Když obětujete pár dní dovolené, aby stěně získalo pocit jistoty a to, že ho máte rádi, že na něj máte čas, určitě se to vyplatí. Pelíšek umístěte na klidné místo a 2-3 noci spěte raději u něho, než abyste ho za 14 dní stěhovali z ložnice. Půjde to těžko.
Pokud budete mít pejska obojživelníka – tedy když jste v práci, je venku, když jste doma, je s vámi – bude nadmíru spokojen. Pokud budete pejska postupně zvykat venku, může tak být chován celoročně, ale nebude úplně šťastný. Retriever není plemeno pouze do kotce, je vysoce společenský a potřebuje kontakt s majiteli.
Strava
Od nás i odvezete granule, na které bude štěňátko zvyklé. Je dobré, alespoň zpočátku, používat doma stejnou značku. Přechod na jiné granule jiné značky proveďte až tehdy, když se doma trochu zabydlíte a zavedete si nějaký režim. Změna granulí je často doprovázena průjmy, proto postupujte opravdu pomalu 2 – 3 týdny. Pokud chcete učit stěně nějaké čistotě a venčení se venku, průjem není zrovna optimální. Ze začátku se štěně krmí asi 5x denně, tomu odpovídá i počet vyměšování. Potom se postupně krmné dávky snižují. Návod najdete na každých granulích. Naučit štěně vyměšovat se venku není nic těžkého, i když každému to může trvat různě dlouho. Nejčastěji čůrá po probuzení a kaká po jídle. Štěně noste na místo, kde má svoji potřebu vykonat, hodně ho chvalte a později můžete přidat i slovní povel. My používáme povel „vyčůrat“. Když večer otevřu dveře a řeknu „vyčůrat“, většinou je splněno a my spíme celou noc . Nemá cenu štěně nějak trestat nebo mu namáčet do výkalů čumáček, pouze ho tím budete stresovat.
Výcvik
Je to pes i pro začínající chovatele. Je inteligentní, lehce se cvičí / dobře požadované povely se rychle naučí /, ale výcvik nutně potřebuje. Je více než vhodné chodit cvičit s někým, kdo má zkušenosti, půjde vám to rychleji a vyvarujete se spousty chyb. Navíc se dobře socializuje. Na internetu najdete spoustu odkazů na psí školky, víkendové kurzy apod. Jak říká naše kamarádka: Není nic horšího než potkat nevychovaného páníčka s nezvladatelným psem. Psa cvičí pouze jeden člověk, ale pes poslouchá všechny.
Pokud se rozhodnete, že chcete pejska uchovnit, je dobré být členem RK nebo KCHLS a dopředu si přečíst všechny podmínky. Jednou z nich je zkouška OVVR. Obsahem zkoušky je aportovaní (v lepším případě zvěře) nebo dummy. Ty se dají koupit v různých velikostech i pro štěňátka. Rozhodnete-li se pro výcvik, neházejte psovi žádné klacky, k přinášení používejte jen tyto pomůcky!
O retrívrech a jejich povaze se na internetu dočtete spoustu odborných informací. Určitě ale platí, že je to pes lidumil, psomil a hlavně vodomil. Nejvíc touží po vaší společnosti a času stráveném s vámi. I doma muže být pes sám. Neznamená to, že když máte velkou zahradu, je pes spokojen. Potřebuje kontakt s lidmi, s psími kamarády, nové podněty a prostředí, aby mohl rozvíjet přirozené vlohy. Retriever je původem pes lovecký – přinašeč a tento instinkt nepotlačíte. Má rád vodu v jakékoli podobě. Vhodnou aktivitou, při které se příjemně unaví, je plavání a aportování z vody. Delší běh vedle kola, hlavně v létě, není optimální. Případný nepořádek v domácnosti (chlupy apod.) vám vynahradí jeho oddanost a hravost.
Má rád děti a velmi rychle se naučí k nim chovat podle věku, velikosti a povaze. Jinak si hraje s dvouletým kamarádem a jinak se smečkou třináctiletých holek. Rád s nimi běhá, přetahuje se, hledá je v lese, ale i zachraňuje z vody. Ovšem není to hračka pro děti.